خلاقیت در طراحی معماری

 نکات مهم برای ایجاد خلاقیت در طراحی معماری "شاهین فتحی معمار و طراح داخلی"

1.با اسکیس های اولیه و اتود های دستی شروع کنید، اجازه دهید دست و ذهن شما هماهنگ شده و فکر های خود را در قالب دیاگرام ها، تصاویر و خطوط به روی کاغذ بیاورید، به طور خلاصه روی کاغذ فکر کنید.

2.هر پروژه را به مشابه یک مساله و پروسه طراحی را به عنوان تمرین ببینید، سعی کنید در هر پروژه موضوع جدیدی یاد بگیرید یا راه حل جدیدی کشف کنید، سعی کنید کارهای قبلی خود را تکرار نکنید بلکه آنها را ارتقا ببخشید، نگذارید زمان از دست رفته باعث شود کار جدید شما ادیت کار قبلیتان باشد، بلکه می تواند ارتقا یافته افکار قبلی شما باشد و همواره خلاقیت را فراموش نکنید .

3.در اسکیس ها و طرح های اولیه از پاک کن استفاده نکنید بگذارید روند فکری شما در لایه های زیرین طرح به صورت کم رنگ تر نمایان باشد، مثلا با مداد شروع کنید بعد راپید بعد ماژیک اف و حتی سپس از ماژیک های رنگی و حتی اگر کار شلوغ شد از لایه های مختلف با ورق های کالک یا پوستی بهره ببرید و لایه هایی روی هم داشته باشید.

4.در اسکیس های خود، بافت، سایه، هاشور، تیره و روشنی و کنتراست را فراموش نکنید، در طراحی معماری می توانید از تقارن و یا تعادل های نامتقارن به صورت خلاقانه بهره ببرید.

5. فراموش نکنید فقط پر کردن فضا ها مهم نیست در اکثر موارد خالی نگه داشتن و سبکی و سفید بودن چه در نقاشی و چه در معماری می تواند به شما بیشتر کمک کند، در اکثر موارد باید از شلوغی ها بکاهید و بگذارید فضای خالی به خوانش بهتر پروژه و به فهم بهتر فضای پر کمک کند.

6.خیال پرداز باشید، چشم های خود را ببندبد بدون فکر به متریال، فرم و حتی عملکرد ، در فضای پروژه خیال پردازی کنید و در آن قدم بزنید، بگذارید ذهنتان از ناخودآگاه شما برای طراحی استفاده کند، فضای خودآگاه ذهن شما پر از باید ها و نباید هایی است که جلوی خلاقیت شما را می گیرد.

7. وقتی فشار فکری روی مغز بالارفته و خسته شده اید، بلند شوید و دقایقی را به پروژه فکر نکنید گاهی مدیتیشن، یوگا، خواب و یا حتی یه فنجان قهوه با آرامش بعد از دقایقی جواب اصلی و خلاقانه را به ذهنتان می آورد، زیرا که در آن زمانی که به پروژه فکر نمیکردید تمام قدرت ناخودآگاه و خلاق ذهن شما در حال تمرکز روی طراحی بوده و بعد از قهوه، استراحت یا مدیتیشن، حاصل خلاقیتتان را تحویل قسمت خود آگاه می دهد. موسیقی مناسب را فراموش نکنید چرا که کلید بیداری ذهن ناخود آگاه و خلاقتان در نت های موسیقی نهفته است .

8.برای خلاقیت در طراحی از زوایای بسیاری به پروژه نگاه کنید، گاهی خود را به جای کارفرما بگذارید، گاهی به جای بهره بردار، گاهی کودکی بازیگوش در حیاط پروژه باشید و گاهی زنی خانه دار در حال آشپزی، حتی میتوانید از دید فرد سالخورده ای که ممکن است به عنوان پدر بزرگ یا مادر بزرگ در فضای پروژه حضور یابد به سایت و جزئیات آن فکر کنید و یا هر شخص دیگری که ذهن خلاق و بازیگوش طراح میتواند خود را به جای او بگذارد.

9.به کتابخانه ی خود سری بزنید، کتاب ها و ژورنال های معماری یا هنری را ورق بزنید، در گوگل سرچ کنید، پینترست را جستجو کنید، اینستاگرام معماران خوب را ببنید، قرار نیست چیزی را کپی یا الگو برداری کنید فقط سعی کنید معماری خوب، نقاشی خوب، عکس خوب و یا حتی فیلم خوب ببینید، آنچه می بینید، فضایی که در آن قدم میزنید و موسیقی که بدان گوش میدهید در حال آموزش به ناخودآگاه شماست، وقتی عکس های خوبی میبینید وقتی به گلدان روی میزتان نگاه می کنید، ناخودآگاه شما پرورش پیدا میکند و در زمان طراحی به یاریتان می آید.

نویسنده: شاهین فتحی معمار و طراح داخلی

گروه معماری فتحی

مرکز تخصصی مشاوره ، طراحی و ساخت فود کورت ، رستوران ، فست فود ، کافی شاپ

مقالات این سایت به ثبت رسیده است و هرگونه کپی برداری از متن این مقاله بدون ذکر نام منبع به صورت نام و لینک سایت گروه معماری فتحی،

WWW.NOVINFORMS.COM    "حتی در صورت تغییر ظاهری در جملات متن"    مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .

آی فود کورت